top of page
Young Women

Padėsime Jums pasiekti sveikos, išpuoselėtos, odos olimpo viršūnę!

  • Writer's picture Justė Kantauskaitė

Apie stebukladarį retinolį

Jei nors kiek domėjotės tuo, kaip pagerinti odos būklę, tai, greičiausiai, būsite girdėję apie retinolį, retinoinę rūgštį, retinyl retinoatą, retinaldehidą ir t. t. Tačiau suprasti, kuo jie skiriasi, tuo labiau pasirinkti, kurį naudoti, ne taip paprasta.

Retinoidai – tai sintetiniai arba natūralūs vitamino A analogai. Retinoidų istorija prasidėjo 1909 metais ir jau apie keturis dešimtmečius yra naudojami kai kurioms odos ligoms gydyti bei grožio industrijoje. Vitaminas A yra pirmasis vitaminas, kuris buvo aprobuotas FDA (Food and Drug Administration) kaip priešraukšlinė priemonė, keičianti odos paviršiaus būklę ir turinti anti-aging efektą.


Plačiausiai dermatologinėje kosmetikoje naudojamas retinoidas yra retinolis, kurį pelnytai galima būtų vadinti anti-aging karaliumi. Atlikta daugybė tyrimų, įrodančių jo efektyvumą ir teigiamą poveikį odai, nenustatyta jokių neigiamų, šalutinių ilgalaikio naudojimo reiškinių. Vis tik vieną minusą jis turi, ir tai susisiję su saule. Bet gardžiausią kąsnelį palikime pabaigai (ir jis tikrai gardus, nes aptarsiu plačiai paplitusį mitą).Kuo gi retinolis toks ypatingas?

  • Jis skverbiasi iki epidermio bazinio sluoksnio (jame gaminasi naujos epidermio ląstelės), negausiai iki dermos ir mažiausiai iki poodžio.

  • Stimuliuoja ir paspartina naujų ląstelių gamybą baziniame epidermio sluoksnyje. Tai labai svarbu, nes jauna oda atsinaujina per 28 dienas, tačiau laikui bėgant šis procesas lėtėja ir gali užtrukti net 60 dienų.

  • Stimuliuoja dermoje esančias odos ląsteles fibroblastus gaminti kolageną, gerina odos elastingumą ir suaktyvina angiogenezę (naujų kraujagyslių formavimąsi) tokiu būdu pagerindamas odos kraujotaką.

  • Stabdo fermento, ardančio kolageną, aktyvumą.

  • Stimuliuodamas keratinocitus, gerina jų atsinaujinimą, epidermio apsauginę funkciją, mažina vandens netekimą.

  • Mažina komedonų susidarymą, aktyvindamas negyvų ląstelių pasišalinimą, todėl dažnai skiriamas sergant akne.

  • Suvienodina odos spalvą, gerindamas melanocitų (ląstelės, gaminančios odos pigmentą melaniną) išsidėstymą. Todėl retinolis nepakeičiamas gydant melazmą.

Dermatologinėje kosmetikoje naudojami ir tokie retinoidai kaip retinyl esteriai (retinyl acetatas ir palmitatas, retinaldehidas). Jie mažiau dirgina odą nei retinolis, tačiau jų efektyvumas ne toks stiprus. Retinaldehidas dažniausiai rekomenduojamas, jei retinolis blogai toleruojamas. Gerai žinomas ir plačiai ištirtas tretinoinas, stipriausiai veikiantis retinoidas, tačiau jo paprastai atsisakoma dėl šalutinio stipraus odą dirginančio poveikio ir keičiama į retinolį.Ar retinoidus galima naudoti vasarą?


Tai dažniausiai kylantis klausimas ir populiarus mitas. „Retinoidų reakcija“ – dažnai pasireiškiantis šalutinis poveikis, pradėjus naudoti retinoidus. Tai – niežėjimas, deginimo pojūtis, paraudimas, šerpetojimas, padidėjęs jautrumas saulės spinduliams. Ši reakcija pasireiškia labai dažnai, bet tai toli gražu nereiškia, kad jų netoleruojate, ilgainiui visa tai praeina. Geriausia būtų, jei retinoidus pradėtumėte naudoti su gydytojo priežiūra, nes jis paaiškintų, kaip dažnai juos naudoti ir kaip elgtis prasidėjus reakcijai.


VASARA… Tyrimai rodo, kad odos jautrumas saulės spinduliams padidėja pirmaisiais mėnesiais, kol oda pripranta prie šio produkto, todėl būtinas griežtas apsauginių priemonių naudojimas.

Taigi, jei iki šiol retinolio nenaudojote, geriau pradėkite tai daryti nuo rudens, kai saulės spinduliai bus nebe tokie aktyvūs (turėkite omenyje, kad per debesis jie prasiskverbia, tiesa mažiau, tačiau apsauginiai kremai, bent SPF 30, vis tiek reikalingi. O jeigu jau pripratinote odą ir ji jaučiasi gerai, nepasireiškia retinoidų reakcijai būdingi požymiai, rytais naudojate apsaugą nuo saulės SPF 50, tuomet retinolio naudojimą galite tęsti ir vasarą. Mėgstantiems saulės vonias (tiems, kurių nepavyksta įtikinti, kad geriau to nedaryti J), rekomenduoju nerizikuoti ir vasarą retinolio nenaudoti.
Literatūros šaltiniai:

1. Shao Y et al. Molecular basis of retinol anti-aging properties in naturally aged human skin in vivo. Int J Cosmet Sci. 2017 Feb;39(1):56-65.

2. Kong R et al. A comparative study of the effects of retinol and retinoic acid on

histological, molecular, and clinical properties of human skin. J Cosmet Dermatol. 2016 Mar;15(1):49-57.

3. Kafi R et al. Improvement of Naturally Aged Skin with Vitamin A (Retinol). Arch Dermatol. 2007 May;143(5):606-12.

4. Mukherjee S et al. Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety. Clin Interv Aging. 2006;1(4):327-48

589 peržiūros

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page