top of page
Young Women

Padėsime Jums pasiekti sveikos, išpuoselėtos, odos olimpo viršūnę!

  • Writer's picture Justė Kantauskaitė

Pažeistos rankų odos priežiūra

Šiuo metu sulaukiu daug žinučių su klausimu: ką daryti su rankų oda, kuri labai nukenčia dėl dažno jų plovimo. Tiek vanduo, tiek muilas pažeidžia viršutinį odos sluoksnį, sumažėja joje esančių lipidų, dėl to blogėja barjerinė odos funkcija, kurią ypatingai sunku atkurti dėl padažnėjusio plovimo.Dėl pablogėjusios barjerinės funkcijos oda tampa daug jautresnė bet kokiems dirgikliams, kurie skverbiasi giliau ir sukelia uždegimą. Iki šiol turbūt dažniausiai rankas plaudavo ir dezinfekuodavo medicinos personalas, bet dabar kiekvienas darome tą patį, todėl daugėja žmonių, besiskundžiančių išsausėjusia, šiukščia, paraudusia, pleiskanojančia, trūkinėjančia rankų oda.


Apie teisingą rankų plovimą plačiau skaitykite čia.


Dažnas kontaktas su vandeniu, muilu, dezinfekuojančiu geliu rankų odą ne tik išsausina, bet ir sukelia iritacinį kontaktinį dermatitą (egzemos forma), kuris pasireiškia niežėjimu, paraudimu, pūslelių, įtrūkimų atsiradimu. Labai svarbu suprasti, kad kuo oda sausesnė, tuo lengviau ji sirgs, tai reiškia – tuo lengviau vystysis dermatitas. Todėl pirmasis pagalbos žingsnis – dažnas emolientų naudojimas.


Emolientai – tai medicininiai drėkinamieji kremai, stabdantys vandens netekimą. Daugelio emolientų pagrindas – aliejai, kurie, padengdami odą plėvele, neleidžia drėgmei išgaruoti. Emolientų sudėtyje esantys papildomi ingredientai (pvz., šlapalas) drėgmę pritraukia iš išorės ir tokiu būdu drėkina odą. Naudojant emolientus drėgmė „užrakinama“ odoje.

Daugiau apie emolientus skaitykite čia.Ką gi reikėtų daryti, norint padėti rankų odai?


- Nusiplovę rankas jas nusausinkite spausdami vienkartinį rankšluostį, o netrindami.

- Naudokite emolientą kiekvieną kartą nusiplovę rankas. Tepkite kelis kartus per dieną (mažiausiai 4 kartus, gali tekti tepti net 10–20 kartų) ar kai tik jaučiate odos sausumą.

- Venkite emolientų, turinčių kvapiųjų medžiagų.

- „Sumuštinis“ nakčiai sunkiais atvejais:

  1. Kremas, turintis gydomųjų savybių (pvz.: La Rochay Posay cicaplast mains, Cicaplast baume B5, Uriage Bariederm cream, Avene cicalfate, Bioderma cicabio, Vitella ictamo pasta ir kt.).

  2. Vaistas. Ar jis reikalingas, nuspręs gydytojas apžiūros metu. Bet net ir be vaistų galite sau labai padėti.

  3. Riebus emolientas – tepalas (pvz.: Epaderm).

  4. Medžiaginės pirštinės.

Su šiuo „sumuštiniu“ miegokite visą naktį.


- Visada dėvėkite pirštines kontaktuodami su vandeniu, dirginančiomis medžiagomis, kai tai nesusiję su būtinu rankų plovimu (plaudami indus, maudydami kūdikį, trinkdami plaukus vaikui ar sau ir t.t.).

- Nedėvėkite vienkartinių pirštinių ilgai, prakaitavimas būklę gali tik pabloginti.

- Prieš užsimaudami vienkartines pirštines patepkite rankas emolientu.

- Kai kurie maisto produktai (pvz.: bulvės, svogūnai, česnakai, pomidorai, citrusiniai vaisiai) taip pat gali dirginti odą, todėl gaminant maistą taip pat rekomenduojama dėvėti pirštines.

- Dėvėkite vinilines pirštines, nes jos – hipoalerginės.

- Jei pirštinėje atsirado įtrūkimas, tuoj pat ją pakeiskite. Dirbti su pažeista pirštine yra blogiau nei be pirštinių.

- Jei rankų būklė labai bloga, dirgina net vienkartinės pirštinės, tuomet prieš plaunant indus patartina ištepus rankas emolientu užsimauti medžiagines pirštines, o ant jų – vinilines.

- Net ir po to, kai oda atsigaus, būtina dar bent 4 mėnesius laikytis visų šių rekomendacijų, nes oda bus daug jautresnė dirginančioms priemonėms.Kada neužtenka emolientų ir būtinas gydymas vaistais?


Jei odos būklė labai sunki, gausu įtrūkimų, pūslelių, atsiranda šlapiavimas, gelsvas šašas, būtina gydytojo konsultacija.
Informacijos šaltiniai:

4. W. Sterry, R. Paus, W. Burgdorf. Dermatology.

5. Antonov D, Schliemann S, Elsner P. Hand dermatitis: a review of clinical features, prevention and treatment. Am J Clin Dermatol. 2015 Aug;16(4):257-270. doi: 10.1007/s40257-015-0130-z.

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037938/483 peržiūros

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Vitiligo

Commentaires


bottom of page