top of page
Young Women

Padėsime Jums pasiekti sveikos, išpuoselėtos, odos olimpo viršūnę!

 • Writer's picture Justė Kantauskaitė

Odos senėjimo tipai

Tikiuosi, kad po šio straipsnio ne tik sužinosite apie senėjimo tipus ir džiaugsitės

patarimais, ką daryti, kad jį sulėtintumėte, bet ir suprasite, kodėl saulė mums vis

dėlto daugiau priešas nei draugas. Išmokime ja džiaugtis saikingai.Per pastarąjį šimtmetį dramatiškai pasikeitė žmonių suvokimas ir požiūris į saulę. Nuo 1920-ųjų, kai Coco Chanel odos įdegį pristatė kaip mados aksesuarą, prasidėjo „kepinimosi banga“. Iki šiol daug labiau nerimaujama dėl lėtinio saulės poveikio sukeliamų kosmetinių pasekmių (žinoma – raukšlių), nei dėl odos vėžio. Sunku atsispirti norui įtikti visuomenei, kurioje įdegęs kūnas laikomas sveiku kūnu. Iš tikrųjų, nepaisant visuomenės sveikatos kampanijų, mieliau galvojama ir ieškoma priemonių, kaip išlyginti raukšles, negu užsiimti prevencija naudojant saulės apsaugą ar vengiant jos.Kodėl pastaruoju metu taip dažnai kalbame apie saulę?


Todėl, kad saulės UV spinduliuotė neabejotinai yra vienintelis stipriausias veiksnys, lemiantis odos senėjimą ir daugelį kitų labai nepageidaujamų pokyčių.Išskiriami du odos senėjimo tipai:


Vidinis (intrinsic) / chronologinis senėjimas

Tai senėjimo procesas, kuris paveikia visus kūno organus. Kalbant apie odą, šis senėjimo tipas pasireiškia saulės nepaveiktoje vietoje.

Tokia oda paprastai būna lygi, glotni, be dėmių, tačiau praradusi savo elastingumą, atrofiška, tai reiškia – plonesnė, su aiškiau matomomis kraujagyslėmis, lengviau pažeidžiama. Derma (tikroji oda) suplonėjusi, joje sumažėję kraujagyslių, ląstelių (fibroblastų) kiekis ir jų pajėgumas. Įdomu tai, kad senstant mažėja keratinocitų (epidermio ląstelių) ir fibroblastų gebėjimas reaguoti į augimo faktorius (todėl vyresnėms moterims PRP netenka prasmės), taip pat atsinaujinimo galimybės. Dar viena ypatingai svarbi funkcija, kuri sulėtėja senstant – vitamino D gamyba.


Extrinsic / fotosenėjimas

Šį senėjimo tipą apibrėžia saulės žala, padaryta chronologiškai senstančiai odai, o tai reiškia ankstyvą senėjimą. Taip atsitinka dėl lėtinio ultravioletinių saulės spindulių poveikio.

Tokia oda – šiurkšti, sustorėjusi, paraudusi, raukšlėta, gelstelėjusi, padaugėja netolygiai išsidėsčiusių pigmentinių dėmių, šlakų, teleangiektazijų (išsiplėtusių paviršinių kraujagyslių). Išsiplečia poros, kurias užkemša raginio odos sluoksnio medžiagos. Veikiant saulės spinduliams taip pat daugėja gerybių odos darinių (seborėjinių keratozių, fibromų, papilomų, vyšninių angiomų), ikivėžinių (aktininių keratozių, lentigo maligna) ir vėžinių (melanoma, bazinių ląstelių karcinoma ir kt.) pakitimų.

Odos paviršiaus šiurkštumas matomas ne vien dėl viršutiniame odos sluoksnyje vykstančių procesų, bet ir dėl to, kad nors hialurono rūgšties padaugėja, tačiau ji nebeatlieka drėkinamosios funkcijos tinkamai.

UV spinduliai didina laisvųjų radikalų (blogiečių) susidarymą ir sumažina antioksidantų kiekį. Šios aktyviosios deguonies formos neleidžia odos ląstelėms funkcionuoti visavertiškai.

Žinoma, ne tik genetika ar saulė atsakingi už tai, kad matome veidrodyje besiraukšlėjantį veidą. Dar visai neseniai atsirado terminas EKSPOSOMA, kuris apibrėžia vidinius, išorinius veiksnius ir jų tarpusavio sąveiką, veikiančius žmogų nuo apvaisinimo iki mirties ir lemiančius biologinius ir klinikinius senėjimo požymius.


Visi šie veiksniai turi įtakos pagreitėjusiam senėjimo procesui. Saulė, užterštumas, tabakas – geriausiai ištirti – inicijuoja molekulinius procesus, kuriems vykstant pažeidžiama odos struktūra.

Visi kiti – mažiau ištirti, tačiau jau žinoma, kad taip pat turi nemenką įtaką.

Norintiems atitolinti odos senėjimo požymius, mokslininkai pateikia tokius pasiūlymus.Bendros rekomendacijos:

 • Vengti rūkymo.

 • Vengti dirbtinių UV spindulių (soliariumų).

 • Vengti deginimosi saulėje. Stengtis būti pavėsyje, naudoti UV apsaugą turinčius drabužius.

 • Gyventi sveikai, vartoti daug vaisių ir daržovių, vengti alkoholio, pakankamai miegoti.Odos priežiūros rekomendacijos rytui:

 • Venkite agresyvaus odos prausimo, muilo, nes dėl to gali pablogėti odos apsauginė funkcija. Naudokite švelnias prausimosi priemones.

 • Naudokite kosmetiką, praturtintą antioksidantais, gebančiais sumažinti neigiamą ozono ir UV spindulių žalą.

 • Naudokite plataus spektro (UVA, UVB) saulės apsaugą, mažinančią laisvųjų radikalų gamybą veikiant UV.

 • Tamsesnės odos atstovai turėtų pagalvoti apie dar platesnę saulės apsaugą –ne tik nuo UVA, UVB spindulių, bet ir nuo matomos šviesos (mėlynosios).Odos priežiūros rekomendacijos vakarui:

 • Vakarui, kaip ir rytui, rekomenduojami tokie patys prausikliai, tačiau vakare jie ypač reikalingi, nes nuplauna visus nešvarumus, nusėdusius ant odos.

 • Naudokite odos apsauginę funkciją atkuriančius, odos veiklą gerinančius ir aktyvinančius produktus.Būkime gražūs saugiai!

480 peržiūrų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page